Злий - Леопольд Тірманд
Колянко мав вигляд людини, якій мислення завдає фізичного болю.
— Може, і так, — відповів він, вагаючись, — зрештою… не знаю… — Ви, пане докторе, не знаєте всіх подробиць, не знаєте всього. Ви вийшли з курсу справи через оцю хворобу. Може, Дзярський трохи й має рацію. Я думаю вже три дні і нічого не можу придумати. Розгублююсь. Стільки тут переплуталось доказів, слідів, можливостей, і серед цієї плутанини — труп Кубуся… Такий, яким я його бачив там, на Очках… — Він потер неголене підборіддя рухом, повним розпачу.
Гальський глибоко зітхнув і подав йому сигарети.
— Ні, це зробив не ЗЛИЙ, а хтось інший.
— Можливо, — сказав Колянко, запалюючи сигарету і пожадливо затягуючись, — але хто?
— Цього я не знаю. Знаю тільки — те, що нам відоме про діяльність ЗЛОГО, гостро суперечить цьому вчинкові. На перший погляд, коли не заглиблюватись у суть справи, все тут логічно; зганьблений в газеті хуліган, бандюга і авантюрист вирішив помститись і звів рахунки з тим, хто це написав. Але ми знаємо, пане Едвіне, що справа стоїть інакше, правда ж? Чи пригадуєте ви наші перші розмови про ЗЛОГО, ще в лютому, у тій кав'ярні на Пулавській? Ви пам'ятаєте, ми погодилися тоді, що ці, на перший погляд не координовані випадки, становлять якусь одну організовану акцію, здійснювану людиною, котру штовхнуло на це щось вирішальне і дуже серйозне? Ви пам'ятаєте, як ми пробували збагнути мотив таких вчинків, живі почуття того, хто для нас був тоді ледве уявою, тінню людської постаті, невловимим фантомом, що залишає сліди у вигляді повалених на землю супротивників? Ви ж пам'ятаєте, як ми прийшли до висновку, що тільки великі почуття, породжені в огні важких переживань і внутрішніх конфліктів, можуть штовхнути когось на таку саможертовну й послідовну діяльність? Тепер ми знаємо про ЗЛОГО багато більше і, можливо, тому губимо в силі-силенній нових подробиць ясно окреслену мету його боротьби. На мою думку, нічого не змінилося, тільки вчинки цієї людини обросли вуличною легендою, скаламутніли в хаосі пліток, тому й звинувачують його в злочинах, до яких він не причетний. Я не знаю, хто вбив Кубуся Віруса, на те й існує міліція, щоб це викрити. Але я знаю напевно і вірю, що не ЗЛИЙ його вбив, бо ЗЛИЙ бореться за спокій у нашому місті, і його ворог — лише грузьке болото варшавського хуліганства.
Колянко вперше ледь помітно посміхнувся; щось схоже на колишню хижу жвавість заблищало в його очах.
— Річ у тому, — сказав він, — що хуліганство і злочинність тісно зв'язані між собою. Виявляється, що ви цього не помічаєте, так само і поручик Дзярський не міг цього зрозуміти протягом довгих тижнів. Він розмежовував дві речі — окремо хуліганство та лихі звички й окремо злочинство. Лише смерть Кубуся переконала його в помилковості таких поглядів, але якось інакше, ніж треба. Бо я, докторе, бачу це, відчуваю так, як воно насправді. Гадаю… — голос редактора Колянка раптом затремтів, — мені здається: був один чоловік, який зміг би все пояснити… Тому він і загинув… А я… Я не маю вже більше сил шукати і роздумувати… Боюсь, — сказав він так несподівано і таким шепотом, що в Гальського тривожно забилося серце. — Я боюсь, — повторив він майже із сльозами в голосі, оглядаючись навколо, — ви чуєте, я боюсь… Боюсь, щоб мені не сипнули товченого скла в очі! Щоб хто не різонув бритвою по обличчі. Сам не знаю, коли це може бути і де… Боюсь!
Гальський нахилився вперед.
— Тим більше! — з притиском мовив він, — безглуздо звинувачувати ЗЛОГО в цьому вбивстві. Кубусь Вірус загинув, бо знав щось про цю справу, правда? Ви так гадаєте? А я гадаю, що ЗЛИЙ — друга людина, яка могла б нам багато чого сказати. Коли він не виявляє себе, — значить бореться навласноруч, от що… Але, напевне, він нічого не має проти викриття цих таємниць, — Гальський замовк, витираючи піт з лоба. «Я ще дуже слабосилий», невдоволено подумав. — Але в цьому щось є, — знову сердито почав він. — Мусить існувати хтось, кому потрібна була смерть Кубуся Віруса, репортера, що надто багато знав.
— Тут ви міркуєте так само, як Дзярський, — неприязно й байдуже промовив Колянко. — Тільки для Дзярського ЗЛИЙ — саме та людина, якій перешкоджав Кубусь.
— Скажіть своєму Дзярському, що він недотепа, — холодно кинув Гальський; на його худих щоках виступив блідий рум'янець. — Адже навіть мала дитина догадається, що ЗЛИЙ — справжній спільник газетяра, що бореться з хуліганством.
Колянко нахилився до Гальського.
— Я хочу вам щось сказати, — мовив він і оглянувся навколо, наче лякаючись, щоб хтось його не підслухав: очі в нього несамовито блищали, вуса злякано скривилися, — хочу щось сказати… — повторив він, — ось послухайте… Кубусь натрапив зовсім не на слід ЗЛОГО, а на слід Кудлатого. Я це точно знаю.
— А хто такий Кудлатий? — спитав Гальський напружено.
— Не знаю, — знизав плечима Колянко, тупо глянувши на співбесідника, — якийсь атаман варшавських гангстерів.
— Ви сказали про це Дзярському? — гостро спитав Гальський.
— Ні, — відповів Колянко, заїкаючись, — навіщо? Я боюсь! — раптом вигукнув він і підвівся з стільця, — я боюся, розумієте, пане? Я не хочу мати нічого спільного з цим усім! Цей Кудлатий все може зробити, все, — шепотів він, задихаючись.
— Трохи негарно, — пробурмотів Гальський. — Якщо Кубусь вистежував цього Кудлатого, а Дзярський не знає… І весь час думає, що це ЗЛИЙ…
— Я нічого не хочу знати, — шепотів Колянко, схиливши голову. — Нехай собі міліція шукає того Кудлатого сама. Без мене. Дзярський не йолоп, запевняю вас, пане докторе. — Він пильно глянув на Гальського. — Це він був натхненником отої фатальної статті. Він говорив про єдність, що треба діяти разом у цій справі, хотів притягнути й вас, бо ви тямите в таких речах, бачили ЗЛОГО. Навіщо я написав ту статтю? Навіщо? — раптом схопився за голову Колянко.
Гальський погладив його по плечі.
— Гаразд, гаразд, — лагідно мовиз він, — не будемо більше про це говорити.
Кілька хвилин панувала важка тиша; знадвору і з коридоре долинав гамір лікарняного пополудня. Колянко відчував, ніби щось душить його.
— А панна Маєвська? —