Чужа гра - Сергій Ухачевський
— Я справді мало знаю… Він обіцяв, що вже влітку будемо разом, він покине справи…
— Влітку він мав шанс стати ще крутішим авторитетом.
—… Мені важко… Андрій залишив якісь гроші, але навіть не знаю, де їх шукати. Боюся, щоб ними не зацікавився й Циган. А знайти мене в Німеччині не складно. Світ тісний.
— Так, — погодився, — Циган не зумів свого часу хапонути. Якщо має яких двісті тисяч, вважає себе багачем і буде шукати общак Анджея. У «Весіллі в Малинівці» говорили: «Хлопці кажуть, — немає отаман капіталу». А що за отаман, без фінансової платформи?
— Я можу розраховувати на тебе?
— У чому?
— Мене не буде кому захистити, якщо раптом Циган…
Максимів випив, затягуючи паузу, закусив і нарешті промовив:
— Я не працюю охоронцем. А наші зустрічі не схвалить начальство. Колеги скажуть, що вирішив підзаробити, бо ж не маю телевізора, не те що власного житла.
— Дай хоч пораду.
— Коли виїжджаєш?
— Як тільки здам екстерном екзамени і візьму академвідпустку.
— Циган тут не з'явиться ще два тижні… Коли треба — дзвони. Я зможу тебе захистити.
… Максимів хотів розрахуватися, але Ірина заперечила:
— Збирай на телевізор. До речі, коли поїду, живи в мене…
Максимів посміхнувся:
— Доповім начальству. Якщо дасть добро…
— Хочу віддячити за цю паузу, якби не вона, Кіря взяв би мене за горло… Покористуйся «джипом», поки буду за кордоном.
— Можу взяти для роботи, — за згодою керівництва.
… Ірина відвезла Максиміва додому, вирішила трішки поїздити київськими вуличками, що оживали після довгої зими, зі щемом у серці пригадуючи прогулянки з Андрієм… І раптом під ліхтарем помітила парочку, що зупиняла таксі… Шлапак та Оленка! Ірина мало не врізалася у «москвича», що їхав попереду. Не вірячи своїм очам, розвернулася і зупинилася поряд. Роман заточився, побачивши, яка зупиняється машина, зробив крок назад. Оленка відчинила дверцята…
— Сідайте, — посміхнулася Ірина, — куди?
Навіть при тьмяному світлі ліхтарів було видно, як Оленка почервоніла. Шлапак діловито зазирнув до машини; був п'яний, мов чіп, дивився з-під окулярів й Ірину не впізнав. Завалився на заднє сидіння, закомандував:
— Карочє, сщяс нас атвізьош на вуліцу Масковская. Плачу п’ять грівнєв.
— А ти, Оленко, не їдеш? — засміялась Ірина.
—… Що нового в житті? — поцікавилась, коли рушили.
— Не бачиш? Кіркуєв зник, думала, що — все. І тут — Роман.
— Він так постійно п’є?
— Та ні, — збрехала.
—… Це твоя справа. Розлучився?
— Так, взяв молоде дівча, та нагородила його гонореєю, до того ж, була вагітною. Тепер не знає, чия дитина…. А Валентин знайшов батька і двох сестер.
— Цікаво, — вирішила Ірина. — … А ти Сліпого знаєш?
— Що за хуйня?! — із заднього сидіння озвався Роман. — Ми куда єдєм?! Мені на Комунальників, три!
— Йому здається, що він у Чорнополі, — посміхнулася Оленка. — Пропонував зайти в «Зустріч».
— Нормально нализався. На честь чого?
— Вступив до УПЕВ, і його запросили працювати в Київ. Швець підтягнув.
— Відколи вони подружилися?
— Каже, випадково…
— Наш світ сповнений несподіванок. Отже, знаєш Сліпого?
— Валік має з ним якісь справи.
— Зрозуміло. Давай і ми будемо підтримувати стосунки.
— З радістю, — відповіла Оленка. — До речі, як твої подруги?
— Інна — дурне теля, як і ти. В Османа жінка на Кіпрі, а вона живе з ним, бо любить. Ольга чекає принца з голубими яйцями, хоч її принц за ґратами.
— Ангел? — здогадалася.
— Він… Ось і «вуліца Масковская». Вивантажуй своє щастячко.
Шлапак виходив, сліпо дивлячись перед собою і намагаючись вхопитися за невидимий поручень. Оленка взяла його під руку, він глянув на неї з-під окулярів, відкопилив нижню губу і промовив:
— Главноє, шоб у всьом бил порядок.
Ірина, махнувши подрузі на прощання рукою, рвонула з місця. Зраду Оленки Кіркуєву сприйняла як невеличку сатисфакцію… «Помщуся», — подумала несподівано.
48Ірина, повертаючись в Україну, перечитувала рукопис роману Віталія Паньківа, який прихопила з собою в Німеччину. Поряд спала тримісячна донечка, облизуючи уві сні пухлі губенята. Машину вів Князь.
«Життя останніх десяти років змінило людей настільки, що іноді важко упізнати старих друзів. Все було до примітивного просто і складно водночас. Товариші ставали чужими людьми, жінки, яких колись кохав, — теж. А що нас могло поріднити? Нескінченне чаркування з тими, кого вважав друзями, пристрасні ночі з тими, кого вважав коханими? Нас не зв’язувало ані минуле, ані майбутнє. Нас розділили світи, у яких ми жили. Одні пірнули у світ торгівлі, інші — бандитизму, треті — у сім'ю, будували дачі, обробляли городи, мурували будинки. Мабуть, вони мали сенс… А ми жили як біблійні птахи, що не сіють, не жнуть. Жили вільно. Не мали маєтків, які обтяжували, не мали одягу, який би зобов'язував до певних манер. У нас не було нічого, крім слова та редакційного паперу, який тягнули додому, щоб вечорами, відходячи від чергового перепою, писати нікому непотрібні вірші.